Suntem Artiști!

Arta este cea mai frumoasă exprimare a gândurilor și sentimentelor omenești.
Arta educă și modelează caracterul omului, înnobilează sufletul și ajută să ne regăsim echilibrul în aceste vremuri atât de zbuciumate.
Ascultă muzică, citește o carte, privește un tablou și vei vedea că te vei simți mai bine.

Noi, cei din Clubul Rotary Maris, ne-am propus să sprijinim tinerele talente cu toate mijlocele care ne stau la dispoziție, tabere de pictură, întâlniri cu personalități marcante din lumea artei, expoziții, burse, și multe alte acțiuni ce promovează valoarea.
Dar toate aceste activități trebuie finanțate, motiv pentru care avem nevoie de sponsorizări și donații.
De aceea, vă invit cu multă căldură să vizitați Galeria noastră de Artă, unde puteți admira lucrările unor tineri foarte talentați, lucrări cu care vom răsplati generozitatea și dorința dvs. de a sprijini calea spre performanță ale acestora.

Și cine stie ? Poate printre ei se află un viitor Grigorescu sau chiar un Ghenie.

Natașa Cetănaș – Președinte 2020-2021

… de ce pictura ?!
     … pentru că “o imagine spune cât o mie de cuvinte!” Iar artele – între care și cele vizuale – sunt forma de comunicare ce transcende timp și spațiu, estompează sau unifică etnii, culturi,religii, sisteme filozofice.
     Cuvântul scris a fost inventat cu 3000 de ani înainte de Hristos, fiind forma cea mai uzitată de comunicare interumană. Dar umanitatea cunoaște “30 de milenii de pictură”– V.Charles, O.Cristea ș.a., Ed.Litera, 2013. Impresionant, nu-i așa ?!
       De la picturile rupestre- Lascaux, Franța  până la surâsul enigmatic  al Giocondei- Mona Lisa lui da Vinci din Renaștere;  de la Capela Sixtină a lui Michelangelo și până la clar-obscurul lui Caravaggio din epoca barocului; de la suprarealismul lui Dali și simbolismul-art nouveau al lui Klimt; de la cubismul lui Picasso și expresionismul abstract al lui Pollock ori stilul pop-art a lui Andy Warhol –  ambii din SUA, din epoca modernă, pictura a fost reflexia existenței umane, în toate fațetele sale.
      Dar, în egală măsură, ea este și expresia aspirațiilor pentru viitor, susținute de noi și noi generații de artiști vizuali.  Acesta este unul din crezurile pentru care ne propunem să promovăm artiști doritori să se alăture demersurilor noastre în scop caritabil- “a servi mai presus de sine!” – motto-ul Rotary și rațiunea existenței sale.

Arlequin

Elisabeta Merdar